REALIZACJA: Stworzenie otwartej strefy rekreacji dziecięcej w Owińskach

Stworzenie otwartej strefy rekreacji dziecięcej na potrzeby uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz mieszkańców Powiatu Poznańskiego wraz z pracami towarzyszącymi.

Projekt realizowany był w miejscowości Owińska, na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. Zadanie było jednym z najbardziej inspirujących, kreatywnych lecz jednocześnie wymagających realizacji w naszej historii. Efekt końcowy okazał się fantastyczny, strefa służy doskonale nie tylko wychowankom Ośrodka ale również mieszkańcom Poznania i okolic, którzy poprzez odwiedzenie parku mogą przez kilka chwil spróbować doświadczyć świata w sposób inny niż na co dzień.

Park zaprojektowano tak aby niepełnosprawne dzieci oswajały się z dużym miastem bez opuszczania terenu ośrodka. Umożliwiają im to znajdujące się tam modele architektoniczne rzeczywistych miejsc, urządzenia imitujące dźwięki miasta (m.in. odgłosy ruchu ulicznego, np. spotykane na rondach, skrzyżowaniach, przystankach tramwajowych czy przejściach dla pieszych, odgłosy towarzyszące dworcom, lotniskom i urzędom) oraz specjalne przyrządy dydaktyczne (zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki, tory przeszkód itp.).

Niewidomi uczą się m.in. pokonywać krawężniki i poruszać się po różnych nawierzchniach. Dodatkowo na terenie parku powstał tzw. „ogród sensorycznych doznań”, czyli miejsce oddziałujące na wszystkie zmysły.

Inwestor: Starosta Poznański
Lokalizacja: Owińska
Projekt: mgr inż arch Maciej Jakubowski, mgr inż arch Szymon Wytykowski
Wykonawca: EKOLAS
Data: 2012